piątek, 24 lipca 2015

Zapora - Pilchowice - 2013

Zapora Pilchowice była wstępem do naszego zwiedzania Dolnego Śląska. Nie spodziewaliśmy się, że jest to budowla tak znacznych rozmiarów. Mało kto o niej słyszał, a jest drugą co do wielkości (po Solinie) zaporą w Polsce. Zarazem jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji w naszym kraju.

Powstała na rzece Bóbr w latach 1904-1912 w celu ochrony przed powodziami. Decyzja o budowie Zapory Pilchowickiej zapadła 3 lipca 1900 roku. Pierwsze prace rozpoczęto w 1902 roku. W 1904 roku rozpoczęto drążenie kanału, który miał odprowadzać wodę z placu budowy. Kanał ma szerokość 9 m, wysokość 7 m, a jego długość wynosi 383 m. W odległości 152 m od wlotu znajduje się 45 metrowy szyb, w którym znajduje się betonowa śluza służąca do kontrolowania przepływu wody (śluza działa do dziś). Po wybudowaniu kanału stworzono przegrody znajdujące się za wlotem kanału i przed jego wylotem, dzięki czemu osuszono i przygotowano teren pod budowę (przegroda przed wlotem kanału istnieje do tej pory, jednak znajduje się ona pod lustrem wody, stanowi ona barierę ochronną przed przenoszeniem cięższych kawałków skał po dnie oraz innych elementów mogących zagrozić zaporze).  16 listopada 1912 r. nastąpiło oficjalne otwarcie zapory przez cesarza Wilhelma II.

Wysokość zapory to 69 m, a szerokość jej korony to 270 m. W wyniku budowy zapory powstał zalew o pow. 240 ha i pojemności 50 mln metrów sześciennych. Poniżej zapory zbudowano elektrownię o mocy 7,5 MW złożoną z 6 turbozespołów.

Zapora wraz z elektrownią.



 Widok na zaporę od strony zbiornika.

Tablica upamiętniająca ukończenie zapory.

 Jezioro Pilchowickie.



niedziela, 19 lipca 2015

Muzeum Wojska Polskiego - Warszawa - 2012

Będąc w Warszawie obowiązkiem dla nas było odwiedzenie Muzeum Wojska Polskiego. Powstało ono 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski. 
Zwiedzając go można prześledzić jak zmieniał się sposób walki na przestrzeni wieków. Od średniowiecznej broni białej po współczesne uzbrojenie.  Poza ogromnymi ilościami eksponatów wewnątrz muzeum, można zobaczyć również bogatą ekspozycje zewnętrzną. W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Zbiory wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary. 
Aby obejrzeć całą ekspozycje trzeba poświęcić co najmniej 3 godziny. Chyba najlepiej zarekomenduje go porcja zdjęć.


  Fragment kolekcji mieczy.

Zbroja polskiego rycerza zaciężnego z początku XVI wieku

Ciężki kaliber :P

  
Zbroja husarska.

  
 To musiało zadawać okropne rany.
 
 
Misternie zdobiona garda.
 
 Order Virtuti Militari.

  
Legendarna maszyna szyfrująca "Enigma"

  
Goliat - zdalnie sterowana mina samobieżna

  Tankietka TKS

  
Samochód pancerny "KUBUŚ" - brał udział w powstaniu warszawskim
 
 Pocisk działa kolejowego "Dora" kal. 800mm

 Myśliwiec MIG 29

Czołg ciężki IS-2 


 Działa okrętowe. Widać jak duże są ich rozmiary w stosunku do samochodów.

 Jagdpanzer 38(t) (Hetzer) wydobyty w 2007 roku z bałtyckiej plaży (VIDEO)